Lapsel on seadusest tulenevalt õigus vanemaga suhelda, ent kohustust seda teha, seadus ei sätesta. Sellist vanust, millisest ajast alates võib lähtuda suhtlemiskorra kindlaks määramisel vaid lapse soovidest, otseselt ei olegi, ent lapse arvamust, soove ja põhjuseid nende taga, tuleb kindlasti arvestada terve lapse elukaare vältel. Riigikohus on näiteks öelnud, et lapsele vastumeelse suhtluse pealesurumine võib vastupidiselt soovitule suhet lapse ja lahuelava vanema vahel veelgi kahjustada, mistõttu on väga oluline, et lapse arvamusel oleks menetluses oluline koht.
Oluline on aga teada, et 14-aastasele lapsele tekib kohtumenetluses iseseisev kaebeõigus ning seejuures ei luba seadus rahuldada hooldusõiguse üleandmise avaldust, kui vähemalt 14-aastane laps sellele vastu on. Sellest tulenevalt ei saa ka vähemalt 14-aastast last kohustada suhtlema vanemaga, kes seda ühelgi tingimusel ei soovi, sest lapse arvamus on kohtule siduv. Ka nooremate laste puhul on nende arvamuse väljaselgitamine ja sellega arvestamine menetluses väga oluline, ent nende arvamus pole kohtule siduv, vaid seda tuleb hinnata koostoimes ka muude asjaoludega. Nii võib juhtuda, et kohus teeb asjas otsuse, mis ei ühti küll lapse arvamusega, ent on siiski asjaolusid kaaludes kohtu hinnangul lapse parimates huvides. Seda, miks kohus lapse arvamusega ei arvestanud ning sellest erinevalt talitas, tuleb kohtul lahendis põhjendada.
Vanemad peavad aga endale teadvustama, et suhtlemiskord ei saagi reguleerida lapse ja vanema suhteid väga pikki aastaid, sest laps kasvab, seejuures tema mina-pilt, emotsionaalne küpsus, sotsiaalsed sidemed ja üleüldine elukorraldus koos muuga pidevalt muutub, mistõttu ei pruugigi näiteks 13-aastasele lapsele sobida samasugune suhtluskord nagu siis, kui ta oli veel 7-aastane. Riigikohus on andnud suuniseid ka nn astmeliste suhtluskordade kindlaks määramiseks, mis järk-järgult suurenevad, ent need on praktikas leidnud rakendamist pigem siis, kui esineb vajadus lahuselava vanema ja lapse suhte taastamiseks ja tugevdamiseks ning seegi jääb eesmärgi saavutades ühel hetkel paikseks.
Palju oleneb ka sellest, milline on lapse suhe lahuselava vanemaga ja kas lahuselav vanem ise panustab sellesse, et lähedast suhet lapsega hoida ja tugevdada. Kui laps keeldub suhtluskorra alusel vanemaga suhtlemisest ning sellel on objektiivsed põhjused, on võimalik taotleda suhtluskorra muutmist, vajadusel ka suhtlusõiguse piiramist või see üldse vanemalt ära võtta. See oleneb väga suures ulatuses sellest, mis asjaoludel on vastumeelsus tekkinud.
Samas on oluline ka see, et lapsega kooselaval vanemal on üldjuhul kõrgendatud kohustus soosida lapse suhet lahuselava vanemaga ning olla lapsele toeks, kuivõrd laps elab kooselava vanema mõjuväljas ning võib loobuda suhtlemisest teise vanemaga üksnes ka seetõttu, et ta soovib olla lojaalne kooselavale vanemale, kelle suhted lahuselava vanemaga on kehvad. Vanematel on siin ülioluline roll mitte peegeldada oma tundeid, raskeid ohkeid ja isiklikku pettumust paarisuhte purunemisest üle lapsele, et laps ei tunneks kohustust vanemate vahel valida.